Natura Bisse i neuronauka

Natura Bissé zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych we współpracy ze specjalizującym się w dziedzinie neuronauki instytutem badawczym Starlab i Uniwersytetem Murcia, partnerem EuniWell, Europejskiego Uniwersytetu Well-Being. Badania pokazały, że rytuały spa Natura Bissé podnoszą samoocenę (self-esteem) i poprawiają dobrostan (well-being) o prawie 70%.

Jedną z najważniejszych zasad działania Natura Bissé jest towarzyszenie ludziom w dbaniu o siebie (self-care) tak, by wyglądali, a przede wszystkim czuli się najlepiej na każdym etapie życia (well-being). W tym celu w 2016 roku firma zainicjowała cykl badań z zakresu neuronauki związanych z zabiegami spa. Ich zwieńczeniem były najbardziej ambitne w historii Natura Bissé badania przeprowadzone przez markę w 2023 roku.

We współczesnym społeczeństwie zdrowie psychiczne stanowi bardzo istotną kwestię, dlatego badania Natura Bissé podkreślające moc pielęgnacji i dotyku trafiły na dobry grunt. Skupiły się one na pomiarach: aktywności mózgu, tętna oraz biomarkerów, m.in. kortyzolu, α-amylazy oraz oksytocyny i naukowo potwierdziły fizyczne i emocjonalne korzyści płynące z  zabiegów pielęgnacyjnych.

Historia badań naukowych Natura Bissé

Celem badania było zapewnienie doskonałości na każdym etapie doświadczeń spa Natura Bissé. Wykorzystując po raz pierwszy neuronaukę przeanalizowano wszystkie protokoły spa w czasie rzeczywistym odkrywając, które z nich zapewniały większą, a które mniejszą przyjemność. Pozwoliło to lepiej dostosować i udoskonalić rytuały pielęgnacyjne, zaś owocem badań stało się doświadczenie Mindful Touch.

Badanie miało za cel pokazać, że potrafimy się zrelaksować w krótkim czasie, co maksymalizuje fizyczne i emocjonalne korzyści doświadczenia spa. Badano sposób „odłączania się” od codziennego stresu w zaledwie 8 minut dzięki wirtualnej rzeczywistości i uważności (mindfulness), włączonych w doświadczenie Mindful Touch.

Celem badania była naukowa weryfikacja i ilościowe określenie mocy dotyku i jego wpływu na dobrostan (well-being). To najbardziej ambitne badanie neuronaukowe w historii Natura Bissé mierzyło emocjonalne korzyści oferowanych przez markę rytuałów spa.

Rezultaty badania 2023 poparte przez neuronaukę

Wyniki analiz przeprowadzonych w trakcie badania były jednoznaczne, a samo badanie z uwagi na jego znaczenie zostało zaprezentowane w trakcie prestiżowego kongresu IFSCC (International Federation of Societies of Cosmetic Chemists).

WZROST POCZUCIA DOBROSTANU O 67%

Wynik uzyskano za pomocą algorytmu opartego na sztucznej inteligencji po przeanalizowaniu aktywności mózgu i tętna oraz uwzględnieniu analizowanych w trakcie badania 5 najważniejszych emocji: relaksacji, aktywności, harmonii, satysfakcji i szczęścia, zgodnie z kołowym modelem emocji stworzonym przez Jamesa Russela w 1980 roku (Circumplex Model of Emotions).

Porównanie fal alfa (fale relaksacji) w czasie sesji bezzabiegowej (kontrolnej) oraz sesji zabiegu spa.

POPRAWA SAMOOCENY

Odnotowano i zmierzono w skali Ryffa poprawę pozytywnego postrzegania siebie oraz własnej zdolności do osiągania celów.

LEPSZA I GŁĘBSZA RELAKSACJA

Wyniki pokazują, że zabiegi spa zwiększają liczbę fal alfa, indukujących stan spokoju i relaksu.

POPRAWA KONDYCJI SKÓRY

Po 60-minutowym zabiegu skóra jest widocznie odmłodzona, co zostało potwierdzone zarówno pomiarami instrumentalnymi, jak i w drodze pomiarów subiektywnych (kwestionariusze).

Badania w szczegółach

PODSTAWOWE DANE
Przeprowadzenie badania wymagało ponad 150 godzin planowania i 500 godzin poświęconych na badanie per se, w trakcie którego wykonano ponad 50 godzin nagrań EEG + EKG i blisko 400 ujęć makrofotograficznych oraz zbadano prawie 400 próbek biomarkerów. W badaniu wzięło udział 30 wolontariuszy w wieku 25 – 60 lat. Przed i po każdym zabiegu przeprowadzono po 4 instrumentalne pomiary i 4 subiektywne kwestionariusze. Takich samych pomiarów dokonano przed i po sesjach bezzabiegowych (kontrolnych). Rytuałem analizowanych w przebiegu badania był autorski zabieg Natura Bissé na twarz, trwający 60 minut bez wykorzystania urządzeń. Moc dotyku potwierdzona została dzięki połączeniu technik masażu Natura Bissé z wyselekcjonowanymi produktami pielęgnacyjnymi marki oraz aromaterapią.

POMIARY INSTRUMENTALNE
Aktywność mózgu monitorowana była badaniem EEG (elektroencefalogram) z użyciem specjalistycznego urządzenia Enobio. Tętno analizowano na podstawie zapisów elektrokardiogramu (EKG). Biomarkery, czyli poziomy kortyzolu, związanej ze stresem α-amylazy oraz oksytocyny związanej z pozytywnym stanem emocjonalnym i relaksacją oznaczano ze śliny. Kondycję skóry analizowano z pomocą systemu obrazowania skóry Visia i były to pomiary in vivo z makrofotografiami skóry przed i po zabiegu.

POMIARY SUBIEKTYWNE
Stan emocjonalny mierzono za pomocą cyfrowej skali samooceny Affective Slider, służącej do oceny ludzkich odczuć i doznań. Porównując emocje osób badanych (przed i po zabiegu) z wynikami EEG i ECG stwierdzono, że istnieje bezpośredni związek między subiektywną percepcją a instrumentalnymi pomiarami. Do pomiaru odczuwalnego stresu wykorzystano kwestionariusz poziomu stresu. Samoocenę mierzono wg stworzonego w 1989 roku przez Carola Ryffa, profesora psychologii Uniwersytetu Wisconsin-Madison, modelu oceny dobrostanu psychicznego i satysfakcji życiowej, obejmującego samoakceptację, pozytywne relacje z innymi, autonomię, przystosowanie do środowiska, cele życiowe i rozwój osobisty. Z kolei poprawę stanu skóry mierzono w drodze subiektywnej oceny jej wyglądu, przy czym należy podkreślić, że uczestnicy badania jednomyślnie odczuli poprawę stanu skóry po sesji zabiegowej.

Wszystkie wyniki badania 2023 potwierdzają, że zabiegi spa, dzięki udowodnionej redukcji stresu, mają korzystny wpływ na wzmocnienie kapitału zdrowia psychicznego człowieka oraz zwiększenie rezyliencji.

Leave a Reply