Skóra wokół oczu – najtrudniejsza pielęgnacja…

Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i cienka. W przeciwieństwie do skóry twarzy, w okolicy oka nie ma gruczołów łojowych, które chronią i zabezpieczają powierzchnię skóry łojem. To powoduje, iż skóra w tej okolicy jest bardziej podatna na wysuszanie i utratę wilgoci (naturalny łój skórny to substancja, która dzięki zawartości składników tłuszczowych działa jak impregnat, który stanowi barierę przeciwko odparowywaniu wody z naskórka). Należy wziąć pod uwagę również mięśnie wokół oczu, które codziennie, w każdej minucie, przy okazji każdego uśmiechu, grymasu lub po prostu mówienia, wykonują niezwykle ciężką pracę. Ten wysiłek to nie lada wyczyn, ponieważ w ciągu dnia samo nieświadome mruganie to ponad 17 tysięcy ruchów, nie wspominając nawet o całym bogatym repertuarze mimicznym naszych oczu. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż to właśnie wokół oczu zmarszczki i linie pojawiają się najszybciej.

 

 

Czym są linie i zmarszczki? Mówiąc najprościej wynikiem nienadążania naszej skóry za tempem pracy mięśni wokół oczu. Za jędrność i jakość skóry odpowiadają włókna kolagenu i elastyny, jak również kwas hialuronowy, który jest gwarantem zatrzymywania wilgoci oraz rezerwuarem nawilżenia. Jeżeli ilość tych składników w skórze ulega zmniejszeniu, skóra staje się mniej jędrna, bardziej wiotka oraz ma tendencje do przesuszania, a w skrajnych przypadkach nawet złuszczania.

Pojawianie się zmarszczek i linii to proces, który wygląda w sposób następujący sposób:

1. Spadek ilości kwasu hialuronowego (odwadnianie się skóry i brak ochrony)
2. Spadek jakości (spójności, wytrzymałości) siatki włókien kolagenu i elastyny (siatki utrzymującej ciężar skóry i mięśni)
3. Intensywna praca mięśni wokół oczu
=
1. Skurcze i rozluźnianie mięśni wokół oczu nie są równoczesne z analogicznymi ruchami skóry
2. Skóra ze względu na słabszą jakość nie „rozkurcza” się w pełni
3. Na skórze wokół oczu widzimy „odciśnięty” wzór, który normalnie znika, kiedy przestajemy wykonywać daną minę
4. Stan ten wraz z upływem czasu pogłębia się, a „odciśnięta” na skórze mimika i linie, które w związku z tym są widoczne ulegają stopniowemu pogłębianiu
5. Skóra wokół oczu wygląda stale tak, jak podczas wykonywania określonej miny- efekt zastygłej mimiki (jak w przypadku uśmiechu, podczas którego skóra w zewnętrznym kąciku oka układa się w promienisty wzór)

Jak zatem można sobie poradzić ze zmarszczkami wokół oczu?

Metody są różne w zależności od tego w jakim stadium problemu jest skóra. Jeżeli linii i zmarszczek jeszcze nie ma lub są one bardzo mało widoczne, najskuteczniejszą metodą jest prewencja. Należy pamiętać o tym, że skóra zaczyna się starzeć od około 16 roku życia. Od tego momentu należy zaczynać ją wspomagać metodami adekwatnymi do wieku i potrzeb skóry.

Jaka jest kolejność stosowania kosmetyków z zależności od stopnia zaawansowania problemu skóry?
1. Pierwszy krok pielęgnacji to oczywiście nawilżanie. Wilgoć to najbardziej podstawowa potrzeba skóry. Nasze ciało ma ponad 36⁰C, zatem łatwo można sobie wyobrazić w jaki sposób i jak szybko wilgoć przy takiej temperaturze jest w stanie odparowywać. Zasada jest prosta- dostarczenie niezbędnej ilości wilgoci + zabezpieczenie jej przed możliwością ponownej „ucieczki” ze skóry.
2. Drugi krok, kiedy problemy są już widoczne to stymulacja produkcji włókien kolagenu i elastyny. Do tego działania potrzebna jest nam już technologia np. nanoemulsji, która umożliwi dostawanie się składników aktywnych do skóry właściwej, w której znajdują się fibroblasty (komórki produkujące kwas hialuronowy, włókna kolagenu i elastyny).
3. Trzeci krok to regeneracja i odnowa, która poza powyższymi dwoma krokami, polega na dostarczaniu takich składników, których skóra już nie produkuje, bądź jest ich za mało, aby skóra mogła funkcjonować prawidłowo. Jest to etap, w którym konieczne jest już wspomaganie skóry, która z różnych względów nie jest w stanie sama wyprodukować składników gwarantujących jej prawidłowe funkcjonowanie.

Wszystkim krokom w pielęgnacji powinny towarzyszyć oczywiste (jak by się mogło wydawać) elementy codziennej higieny i suplementacji. Jednymi z najważniejszych składników potrzebnych oku do prawidłowego funkcjonowania są:
– Luteina
– Antycyjany
– Składniki antyrodnikowe (owoce i warzywa o kolorze fioletowym i pomarańczowym)
– Witamina A (Beta – karoten)
– Witaminy C i E
– Minerały, m.in. : cynk, selen, miedź, mangan
– Witaminy z grupy B (B6, B12, kwas foliowy)
– Kwasy tłuszczowe Omega 3

Dobra suplementacja silnie wspomoże nie tylko samo oko, zabezpieczając je przed chorobami i uszkodzeniami, ale również będzie miała korzystny wpływ na skórę.

Bardzo ważnym jest, aby pamiętając przy tym, że każdy zażywany suplement jest dostarczany za pośrednictwem układu pokarmowego. Zatem jeżeli gdziekolwiek w naszym organizmie jest jakiś niedobór, będzie on priorytetem. Skóra jest jedynie „peryferią” naszego organizmu i wszelkie zażywane witaminy i suplementy docierają do niej najpóźniej, ponieważ w hierarchii istotności, piękna skóra nie jest aż tak istotna, ważne aby była „ciągła”, bez uszkodzeń, które mogłyby umożliwić wnikanie agresywnych czynników zewnętrznych do wnętrza organizmu

Równie istotnym elementem (zwłaszcza w przypadku kobiet) jest odpowiedni demakijaż. Nakładamy na skórę wokół oczu co najmniej kilka różnych substancji- podkład, korektor, puder, cienie, maskarę, linery, kredki etc. Każda z tych substancji to inny skład chemiczny (niekoniecznie korzystny dla skóry). Demakijaż oka, aby był rzeczywiście skuteczny powinien mieć charakter dwufazowy. Część tłusta preparatu ma za zadanie rozpuszczać składniki o charakterze tłuszczowym. Część wodna, zmywać je z powierzchni skóry. Bardzo istotne w przypadku preparatów do demakijażu oczu jest pH. Powinno być ono identyczne z pH łez.

Kolejnym ważnym czynnikiem istotnym w płynach do demakijażu oczu są składniki o właściwościach łagodzących, kojących, antyświądowych, nawilżających oraz lekko natłuszczających skórę (zapobieganie odwadnianiu poprzez tworzenie mikrofilmu na powierzchni naskórka). Choć demakijaż wydaje się tematem banalnym, jak widać musi spełnić wiele warunków aby być rzeczywiście skuteczny i bezpieczny dla skóry. Nie należy bagatelizować demakijażu, ponieważ zależy od niego skuteczność wszystkich pozostałych kroków w pielęgnacji.

Po właściwie wykonanym demakijażu pora na pielęgnację.

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, w przypadku pielęgnacji okolicy oka bardzo ważnym elementem będzie technologia dostarczania składników aktywnych w głąb skóry. Doskonałą formą dostarczania składników pielęgnacyjnych do głębszych struktur skóry jest nanotechnologia. Niemal równie skuteczną metodą są także duże stężenia minerałów, które podobnie jak nanosomy pozwalają na wtłaczanie do skóry składników stymulujących, które pobudzają komórki do większej aktywności i wzmożonej produkcji.

Poniżej przedstawiam szeroki opis preparatów do pielęgnacji skóry wokół oczy na przykładzie marek Bellefontaine, La Vallee, Menard, Visoanska i Annick Goutal.

Więcej: http://www.magdalenadaniluk.pl/blog.php

Leave a Reply