Michał Missala w Elle o miksowaniu zapachów

W lutowym numerze Elle polecamy ciekawy materiał pt. Pachnąca rewolucja, poświęcony miksowaniu zapachów. O historii i współczesności mieszania olejków i esencji zapachowych, a także gotowych perfum dowiecie się m.in. z wypowiedzi Michała Missali.

Zachęcamy do lektury!

Arabowie najpierw smarują ciało i włosy olejkiem, np. różanym, piżmowym lub oud, potem okadzają się dymem z kadzidła, a na koniec spryskują się perfumami na bazie alkoholu. W Europie za kolebkę łączenia zapachów uchodzą Włochy. Tamtejsza szkoła perfumiarska opiera się na prostych zapachach, w przeciwieństwie do francuskiej, która słynie z bardziej złożonych kompozycji. Dlatego wraz z modą na perfumy niszowe nastąpił renesans włoskich marek, m.in. Etro i Il Profumo. Zaczęły one wypuszczać zapachy z jednym, dwoma, trzema dominującymi składnikami i zachęcać do ich łączenia. Dobrym przykładem jest m.in. zapach Ginger Il Profumo. Jego jedynym składnikiem jest olejek imbirowy, który działa chłodząco i idealnie nadaje się do odświeżenia innych perfum. Z kolei jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych marek, Clive Christian tworzy pary zapachów w wersji męskiej i damskiej. Dobrze współgrają, zarówno wtedy, gdy idziemy obok partnera, jak i gdy nałożymy jeden na drugi. Podobnie Xerjoff, który proponuje dwa dopełniające się zapachy: piżmo w białym flakonie i mocniejszą ambrę w czarnym – do stosowania solo i w zestawie.

Zapachy można łączyć według dwóch kluczy: na zasadzie podobieństwa (perfumy z tej samej rodziny zapachowej) lub przeciwieństw (proste i złożone). Warto też pamiętać o piramidzie zapachowej. Najpierw nakładamy cięższe perfumy, które stworzą bazę, a na wierzch lekkie, które mają więcej nut głowy i szybciej się ulatniają. Wbrew pozorom miks zapachów niekoniecznie będzie pachnieć mocniej niż te same pachnidła pojedynczo. Czasem wręcz przeciwnie, dodatek kolejnych nut zapachowych może złagodzić charakter pierwotnej kompozycji. Gdy do orientalnych perfum dodamy cytrusowych, to ten pierwszy zapach nabierze lekkości. Idealne do odświeżenia ciężkich, drzewnych lub korzennych pachnideł są Aqua Universalis i Aqua Vitae Francisa Kurkdjiana. Pierwszy na bazie delikatnych białych kwiatów, drugi cytrusowy, śródziemnomorski.

Leave a Reply