Orientalno-drzewna Cappadocia została stworzona przez Gaëla Montero. Kamieniem węgielnym kompozycji jest szafran, otulony delikatną miękkością kwiatów, kremowymi akordami drzewnymi i żywicami.
Inspiracją do powstania zapachu była turecka Kapadocja, kraina, w której pod bajkowymi kształtami wulkanicznych skał, od wieków kryją się cuda: niezwykłe podziemne miasta.
Clara Molloy, zachwycona krajobrazem Kapadocji, który obserwowała w czasie lotu balonem nad jej niezwykłymi skałami, wpadła na pomysł stworzenia perfum i podzieliła się nim z perfumiarzem Gaëlem Montero.
Drogi Gaëlu,
Czy masz lęk wysokości? Wydaje mi się że nie, w końcu razem ze szczytu majestatycznych świątyń witaliśmy jaśminowe piękno Madurai w Indiach. Tym razem chciałam zaprosić Cię na pokład mojej gondoli, abyś z lotu ptaka mógł kontemplować prawdziwy cud natury: Kapadocję. Ten wyjątkowy krajobraz ukształtowany przez działanie wulkanów i żywiołów, zainspirował mnie do stworzenia nowych perfum.
W sercu Turcji wyrastają skały z ochrowymi, beżowymi i różowymi refleksami, tysiącem odcieni i warstw. W skalnych zagłębieniach, formach i ścianach kryje się zapach z akcentami szafranu, drewna sandałowego i wanilii. Spójrz sam na te składniki! (Tylko bądź ostrożny, jesteśmy wysoko nad ziemią).
Clara
W zapachu zachwyca szafran, intensywny, korzenny, aromatyczny i delikatnie drzewny. Warto wiedzieć, iż zbiory tego cennego składnika to żmudna praca, wymagająca ogromnej wprawy i wytrwałości. Trwają od 20 do 25 dni, w czasie których od wschodu do zachodu słońca od płatków kwiatów oddzielane są słupki i pręciki. Potrzeba nawet 140 tysięcy kwiatów, aby zebrać 5 kg świeżych słupków, które z kolei dają 1 kg suszonego szafranu.
W zapachu Cappadocia, piękny i intensywny grecki szafran idealnie harmonizuje z olejkiem z sandałowca i mirrą. Wytworną mieszankę dopełniają esencje jaśminu i róży, obie w koncentracji absolutu, masło irysowe, wanilia i piżmo.
Gorąco zapraszamy po próbki do naszego butiku internetowego.
Na zakończenie jeszcze garść ciekawostek na temat Derinkuyu, największego i najbardziej znanego podziemnego miasta Kapadocji. 🙂 Starożytne miasto Melengübü, znane dziś właśnie jako Derinkuyu (Głęboka Studnia), znajduje się ponad 85 metrów pod powierzchnią ziemi, obejmując 18 poziomów tuneli. To największe znane podziemne miasto na świecie funkcjonowało niemalże bez przerwy przez tysiące lat, zmieniając jedynie mieszkańców: od Frygów, przez Persów, po chrześcijan w epoce bizantyjskiej, i mogło pomieścić nawet 20 tysięcy mieszkańców.
Derinkuyu zostało ostatecznie opuszczone w latach dwudziestych XX wieku przez kapadockich Greków, którzy w obliczu klęski podczas wojny grecko-tureckiej, masowo uciekli do Grecji. Jego podziemne korytarze i jaskiniowe pomieszczenia rozciągają się na setki kilometrów, ale uważa się, że ponad 200 małych, oddzielnych podziemnych miast, które również odkryto w regionie, może być połączonych z tymi tunelami, tworząc ogromną podziemną sieć. Obecnie w prywatnych domach znaleziono już 600 wejść prowadzących do podziemnego miasta Derinkuyu.