Dwa nowe ekstrakty Eight & Bob

Kolekcja Les Extraits Eight & Bob wzbogaciła się o dwa nowe zapachy. Le Geste d’Edmond i La Musique de Christie ucieszą miłośników kompozycji bogatych, pięknie i długo rozwijających się na skórze.

Drzewno-ambrowy zapach Le Geste d’Edmond oddaje hołd pasji i kreatywności Edmonda Albiusa. Urodzony w niewoli młody ogrodnik z wyspy Réunion w wieku zaledwie 12 lat wynalazł technikę szybkiego zapylania orchidei Vanilla planifolia, która zrewolucjonizowała uprawę wanilii z dala od jej rodzimych siedlisk w Ameryce Południowej.

Historia uprawy wanilii jest bardzo ciekawa. Francuscy koloniści przywieźli ziarna wanilii na wyspę Réunion i na pobliski Mauritius w latach dwudziestych XIX wieku z nadzieją na rozpoczęcie tam produkcji. Roślina była jednak bezpłodna, ponieważ żaden owad nie był w stanie jej zapylić. W 1837 roku Charles Morren, profesor botaniki na Uniwersytecie w belgijskim Liège opublikował metodę ręcznego zapylania roślin, jednak jego technika była powolna i wymagała zbyt wiele wysiłku, aby uprawa wanilii stała się opłacalna.

W tym samym czasie Féréol Bellier Beaumont, właściciel Edmonda, uczył chłopca podstaw botaniki, w tym prawidłowego nawożenia orchidei Vanilla planifolia. Edmond zaciekawiony tym, że mimo starań, rośliny nie dają nasion, w 1841 roku wymyślił metodę szybkiego ich zapylania za pomocą cienkiego patyczka lub źdźbła trawy, którym unosił część rośliny oddzielającą (męski) pylnik od (żeńskiego) znamienia i kciukiem rozprowadzał pyłek.

Ta prosta metoda ręcznego zapylania jest stosowana po dziś dzień, ponieważ prawie wszystkie „waniliowe” orchidee są zapylane ręcznie! Po odkryciu Edmonda, wyspa Réunion przez pewien czas stała się największym na świecie dostawcą wanilii, jednak francuscy koloniści szybko zaczęli wykorzystywać technikę Edmonda na Madagaskarze i obecnie to właśnie ta wyspa jest głównym światowym producentem wanilii.

Warto dodać, że po tym, jak w 1848 roku Francja zdelegalizowała niewolnictwo w swoich koloniach, Edmond opuścił plantację. Zanim w najbliższym mieście zatrudnił się w restauracji jako pomocnik kucharza, przyjął za nazwisko Albius – na pamiątkę białego koloru waniliowej orchidei…

Nazwa ekstraktu Le Geste d’Edmond odnosi się do „gestu” Edmonda Albiusa, którym podarował wanilię światu. 🙂 W bogatym zapachu znajdziemy – prócz wanilii – imbir, cynamon i goździki oraz bób tonka i ambrę.

* * * * *

Kompozycja La Musique de Christie składa hołd twórcom prestiżowego wydarzenia muzycznego, jakim jest Glyndebourne Festival Opera, pięknie opisując elegancję operowych przedstawień pod rozgwieżdżonymi letnim niebem. Bogatą olfaktoryczną symfonię tworzą nuty greckiego szafranu, skóry, paczuli, mchu dębowego i piżma.

Letni festiwal operowy w Glyndebourne w angielskim hrabstwie Sussex jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem powstałym z prywatnej inicjatywy. Jego pomysłodawcą był kapitan John Christie, angielski oficer i miłośnik opery. Christie pierwotnie planował zbudowanie w swej posiadłości niewielkiego teatru operowego na około 150 miejsc, jednak za namową sopranistki Audrey Mildmay rozpoczął budowę dwukrotnie większego budynku. Ponieważ włodarzom Glyndebourne marzyły się wydarzenia, które byłby angielską odpowiedzią na festiwale w Bayreuth i Salzburgu, w przedsięwzięcie Johna Christie od samego początku zostali zaangażowani doskonali fachowcy, jak choćby główny menadżer Rudolf Bing, który później przez wiele lat był dyrektorem Metropolitan Opera w Nowym Jorku. John Christie i jego najbliżsi pragnęli, aby artyści biorący udział w planowanych wydarzeniach muzycznych zwracali szczególną uwagę na dzieła Mozarta, dlatego pierwszy festiwal w 1934 roku rozpoczęło przestawienie Wesela Figara.

Festiwal w Glyndebourne do czasów II wojny światowej zyskiwał stopniowo coraz większe międzynarodowe uznanie, jednak w 1940 roku musiał zawiesić działalność. Wznowił ją po zakończeniu wojny i obecnie wydarzenie należy do ścisłej czołówki światowych festiwali operowych. O randze festiwalu świadczy m.in. fakt, iż współpracuje z nim słynna London Philharmonic Orchestra. Festiwalową ciekawostką są długie przerwy w spektaklach, które publiczność może przeznaczyć na korzystanie z innych uroków Glyndebourne. 🙂 Niezwykłe jest również to, że festiwalem od 1934 roku nieprzerwanie zarządza rodzina Christie.

Po próbki obu pięknych ekstraktów Eight & Bob zapraszamy do naszego butiku internetowego.

Leave a Reply