Francis Kurkdjian: „Gdyby księżyc miał zapach, byłaby to ambra. Ma rozpoznawalny morski, jodowy i lekko słony aromat. Jest pełna tajemnic”.
OCHRONA PRZYRODY W grudniu 2021 roku dom perfum Maison Francis Kurkdjian połączył siły z organizacją non-profit Longitude 181, aby promować badania i ochronę kaszalotów w Morzu Śródziemnym.
„Prezentem” od kaszalotów jest ambra, naturalna i cenna substancja, od której zależy zdrowie tego niezwykłego zwierzęcia. Nazywana również szarą ambrą jest substancją o stałej konsystencji, która powstaje w jelitach kaszalotów w drodze reakcji żółci z niestrawionymi fragmentami pokarmu, np. kałamarnic czy ośmiornic. Tego rodzaju ambra nie ma nic wspólnego z żółtą i bezwonną ambrą „mineralną”. Ambra unosi się na wodzie i dryfuje ku brzegom, a jej zapach nasila się, ewoluuje i dojrzewa dzięki soli oceanicznej, światłu (promienie UV) i powietrzu. Ta pachnąca substancja – stała, łatwopalna i o barwie od szarej do czarnej – jest ceniona za niezrównaną trwałość zapachu. Jako wzmocnienie zapachu w perfumach ambrę stosowano aż do połowy XX wieku, jednak rzadkość jej występowania, spowodowana intensywnymi polowaniami na kaszoloty sprawiła, że wykorzystanie ambry okazało się niemożliwe na skalę przemysłową. W nowoczesnym perfumiarstwie została więc zastąpiona syntetycznymi drzewnymi i ambrowymi nutami, takimi jak Ambroxan™. Ten składnik – kompleks molekularny stworzony w latach 60. XX wieku przy użyciu sclareolu, związku zapachowego pochodzącego z szałwii muszkatołowej – występuje w kilku zapachach Maison Francis Kurkdjian, w tym w Baccarat Rouge 540.
Oprócz zachowania populacji kaszalotów, źródła szarej ambry, celem Marca Chayi, dyrektora generalnego i współzałożyciela Maison Francis Kurkdjian oraz samego Francisa Kurkdjiana jest charytatywna pomoc w ochronie środowiska. Zobowiązując się do ochrony kaszalotów, obecnie sklasyfikowanych jako gatunek „wrażliwy”, finansują ochronę morskiej bioróżnorodności, ponieważ kaszaloty, które mogą rozwijać się tylko w zdrowym środowisku, są dobrymi wskaźnikami ogólnego stanu oceanów.
NOWY PROGRAM BADAŃ I OCHRONY KASZALOTÓW W MORZU ŚRÓDZIEMNYM Po sukcesie wstępnych badań w Oceanie Indyjskim i dzięki filantropijnym wysiłkom Maison Francis Kurkdjian, Longitude 181 rozszerzył program ratowania kaszalotów w Morzu Śródziemnym.
W czerwcu i wrześniu 2022 r. w sercu Rezerwatu Pelagos dla Śródziemnomorskich Ssaków Morskich u wybrzeży francuskiego Parku Narodowego Port-Cros, przeprowadzono pierwsze misje programu WhaleWay, fr. La voix des cachalots, czyli Głos kaszalotów. Różnorodność biologiczna rezerwatu jest doskonale zachowana, zaś jednym z celów nowych badań jest lepsze zrozumienie sposobu życia kaszalotów po to, by zapewnić im wystarczającą przestrzeń i odpowiednie środowisko do rozwoju. Korzystając z podwodnego systemu nasłuchowego zaprojektowanego przez profesora Hervé Glotina, badacze wykrywają i rejestrują obecność kaszalotów na podstawie regularnych dźwięków („kliknięć”) echolokacyjnych, które zwierzęta emitują podczas polowania. Nagrania te są następnie wykorzystywane do śledzenia zarówno pojedynczych zwierząt, jak i całych stad, potwierdzając fakt wspólnego poszukiwania pożywienia w morskich głębinach. Za każdym razem, gdy wieloryb „kliknie”, jest identyfikowany przez specjalne urządzenie, co umożliwia naukowcom śledzenie go i pozostałych członków stada podczas polowania. Docelowo wszystkie wieloryby będą miały własny dźwiękowy identyfikator, dzięki czemu będą rozpoznawane przez badaczy podczas wypraw oceanicznych. Chociaż „kliknięcia” przyczyniają się do śledzenia poszczególnych kaszalotów, ich tożsamość opiera się głównie na charakterystycznych cechach fizycznych zwierząt. Połączone informacje pozwolą stopniowo głębiej wejść w świat kaszalotów i lepiej zrozumieć ich społeczne interakcje i oceaniczne „podróże”. Lepsza wiedza o kaszalotach nauczy nas, jak bardziej szanować środowisko naturalne, w którym żyją, a ostatecznie lepiej chronić zwierzęta. Odpowiednie oznakowania zostaną również rozmieszczone na Morzu Śródziemnym w rejonach, gdzie kaszalotów jest najwięcej, aby zapobiegać ich kolizjom z łodziami.
WHALEWAY, FR. LA VOIX DES CACHALOTS – GŁOS KASZALOTÓW Firma Longitude 181 założona w 2002 roku przez oceanografa dr. François Sarano, byłego doradcę naukowego i kierownika ekspedycji Jacquesa Cousteau oraz współautora filmu Oceany, dąży do ochrony niezwykłej różnorodności biologicznej i kulturowej planety, działając jako Głos Oceanu (La Voix de l`Océan).
W 2002 roku Longitude 181 stworzyła International Charter for Responsible Diver (Międzynarodową kartę odpowiedzialnego nurka), która została przyjęta przez wiele federacji nurkowych na całym świecie. Organizacja wydała także International Guide for Eco-Responsible Diving Centres (Międzynarodowy przewodnik dla przyjaznych środowisku centrów nurkowych) i koordynuje kilka programów mających na celu ochronę rekinów, płaszczek i waleni, jednocześnie podnosząc świadomość społeczną na temat ochrony oceanów.
W 2015 roku Longitude 181 uruchomiła program La voix des cachalots (ang. WhaleWay), czyli Głos kaszalotów, którego celem jest badanie i ochrona kaszalotów, a także dzielenie się wiedzą o tym gatunku. Kaszaloty, na które polowano w XVIII, XIX i XX wieku głównie ze względu na olej, zostały objęte ochroną w latach 80. XX wieku, kiedy to zostały sklasyfikowane jako gatunek „wrażliwy”. W następstwie tych działań rozpoczęto wstępne badania zwierząt u wybrzeży wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, aby obserwować zwiększanie liczebności kaszalotów. Poza licznymi publikacjami i książką Le retour de Moby Dick (Powrót Moby Dicka), badanie posłużyło za podstawę dokumentu Cachalot, une histoire de famille (Kaszalot, historia rodzinna).
Dr François Sarano, oceanograf: „Kaszalot to trzydzieści ton gracji, lekkości i elegancji na oceanicznym niebie”.