Ogrody Majdy Bekkali

Pierwszy był wiosenno-letni, rześki, aromatyczny i urzekający.

Pachnąc kompozycją Mudéjar clair wyobrażaliśmy sobie spacer przed ogród przepełniony zapachem zieleni i soczystych, dojrzałych owoców. Nuty cedru, sandałowca i mchu dębowego sprawiały, że spacer w słońcu zmienialiśmy na chwilę spędzoną w cieniu drzew.

Pachnąc Mudéjar obscur nadal jesteśmy w ogrodzie, lecz nocą.

Podczas gdy Mudéjar clair był kompozycją łagodną i otulającą, Mudéjar obscur zaskakuje wyraźnymi kontrastami. W otwarciu soczysta czarna porzeczka, ale z pieprzem. W bazie cedr, lecz z kaszmiranem. Tylko duet róży i kadzidła w sercu nas zupełnie nie zaskoczył. 🙂 Zapach ciemnieje wraz rozwojem na skórze sprawiając wrażenie, że z ogrodu wchodzimy do wypełnionego cieniem pałacu mudéjar.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat tego, co kryje się za oryginalną nazwą obu zapachów. Co oznacza mudejar?

Mudejarami nazywano Maurów, którzy żyli na obszarze dzisiejszej Hiszpanii na ziemiach znajdujących się pod władzą chrześcijan. Nietrudno się domyślić, że sam wyraz mudejar pochodzi z języka arabskiego (mudadżdżan), gdzie oznacza „ten, który mógł zostać w Hiszpanii”.

Styl mudejar jest zatem synkretycznym połączeniem w sztuce, głównie architekturze, elementów islamskich i chrześcijańskich. Powstał w Hiszpanii w XII wieku, a jego największy rozkwit datuje się na gotyk, czyli wiek XV i XVI. Budowle w stylu mudejar wznosili i zdobili najczęściej rzemieślnicy-Mudejarowie, dając światu typowe dla architektury mauretańskiej łuki oraz bogactwo ornamentów wykonywanych w stiuku i cegle, a przypominających haftowane lub tkane draperie. Do naszych czasów przetrwało ich sporo, najwięcej w Andaluzji.

Po próbkę Mudéjar obscur zapraszamy do naszego butiku internetowego.

Leave a Reply