Premiery Perris Monte Carlo nie zdarzają się często, dlatego każdej z nich wyczekujemy niecierpliwie. Ale zawsze udaje się nam doczekać – tak jak tym razem, gdy na półkach Perfumerii Quality pojawił się nowy zapach, Vetiver Java. Kompozycja z linii Black Collection, która składa hołd najrzadszym i najcenniejszym składnikom perfum (Patchouli Nosy Be, Rose de Taif, Santal du Pacifique, Vanille de Tahiti) tym razem poświęcona została doskonałemu wetiwerowi z Jawy.
Gian Luca Perris, właściciel i nos marki Perris Monte Carlo tak mówi na temat wetiweru. „Wetiwer nie jest nutą jednolitą, ponieważ w zależności od miejsca pochodzenia oraz jakości esencji jego zapach potrafi się różnić. Wetiwery z wysp Haiti czy Reunion to odważne i intensywne zapachy, lecz jednocześnie dość proste i linearne. Moją uwagę przykuł wetiwer z wyspy Jawa, rzadko używany w perfumiarstwie. Zaintrygował mnie jego cierpki, dymny, przypalony aromat z zaskakującymi kwiatowymi, zielonymi i korzennymi niuansami. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale na koniec ujarzmiła mnie arogancja jego intensywności.„
Z tej miłości-nie-od-pierwszego-wejrzenia narodziła się bardzo elegancka kompozycja Vetiver Java, zachwycająca świeżym otwarciem z bergamotki doprawionej pieprzem. Drzewne serce, w którym króluje esencja wetiweru wzbogacone zostało absolutem geranium. Zapach wieńczy ambrowo-piżmowa baza, intensywna i charyzmatyczna.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat wetiweru zapraszamy do ciekawej lektury.
Indonezyjska Jawa: odkrywanie świata zapachów
Indonezja zawsze była jednym z najbogatszych terenów, na których uprawiano cenne składniki, wykorzystywane w perfumach. Na należącą do Indonezji Jawę, wąską wyspę pochodzenia wulkanicznego, którą charakteryzują gęste lasy deszczowe i wysokie lasy bambusowe zaprowadziła Giana Lukę Perrisa chęć odkrywania świata poprzez zapachy.
Wetiwer z Jawy
Wetiweria pachnąca to tropikalna trawa pochodząca z Indonezji i Indii. Osobliwością tego gatunku jest bardzo silnie rozwinięty system korzeniowy, rosnący pionowo na głębokość dochodzącą do 5 metrów. Z tego powodu, oprócz przemysłu kosmetycznego, wetiweria bywa wykorzystywana do rekultywacji gleb oraz walki z erozją.
Istnieje wiele gatunków wetiweru, najcenniejszym jest wetiwer z Haiti, wetiwer bourbon z wyspy Reunion i wetiwer z Jawy. W zależności od rodzaju terytorium, na którym rośnie oraz nasłonecznienia, każdy gatunek ma inny profil zapachowy. To właśnie bogactwo niuansów i złożoność jego zapachu fascynuje mistrzów perfumiarstwa.
Wetiwer: klasyka i ponadczasowość
Olejek wetiwerowy jest pozyskiwany w procesie destylacji parowej korzeni, które przed procesem są dokładnie oczyszczane, cięte i pozostawiane do wyschnięcia na słońcu. Zbiory korzeni odbywają się od grudnia do września i są przeprowadzane ręcznie. Proces destylacji trwa ponad 24 godziny, a 1 kg olejku eterycznego wymaga użycia ok. 150 kg wysuszonych korzeni.
Jeśli chcecie się przekonać, jak pachnie na Jawie ;-), zapraszamy po próbkę do naszego butiku internetowego.