Joanna Missala: Pielęgnacja holistyczna, czyli kompleksowo bez kompleksów

Joanna Missala

Holistycznie znaczy modnie? Można odnieść takie wrażenie, ponieważ ten przymiotnik pojawia się ostatnio bardzo często, zarówno w dyskusjach i prywatnych rozmowach, jak i w mediach. Czy jednak na pewno wiemy, co się za nim kryje? I jaka pielęgnacja zasługuje na takie określenie? Przekonajmy się!

Chętnie przyznaję, że do holistycznego podejścia do pielęgnacji przekonali mnie właściciele FRAME, niezwykłej marki, dla której kondycja skóry jest nierozerwalnie związana ze stanem zdrowia całego organizmu. Zanim poznałam koncepcję FRAME, holistykę łączyłam raczej z takim rodzajem medycyny, która podchodzi do pacjenta całościowo, mając na uwadze zarówno stan zdrowia jego ciała, jak i umysłu, szanując go i dbając o jego komfort. Medycyny, która nie tylko leczy symptomy choroby, ale również – a może przede wszystkim – poszukuje przyczyn schorzenia.

Holistyczne podejście do ciała nie jest „wynalazkiem” naszych czasów. Z historii wiemy, iż w starożytnej Grecji tylko zdrowe ciało zasługiwało na miano pięknego, zaś zdrowie fizyczne było nierozerwalnie związane z dobrym samopoczuciem – czyli zdrowiem psychicznym, jak powiedzielibyśmy dziś. Z greki wywodzi się przymiotnik „holistyczny” (hólos znaczy cały), którym dziś określamy coś kompleksowego, całościowego. Współcześnie holistyczny tryb życia uwzględnia zdrową, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, wypoczynek na świeżym, czystym powietrzu oraz zdrowy sen. Z kolei pielęgnacja holistyczna to na równi dbałość o dobry wygląd, czyli zaspokojenie potrzeb ciała, jak i troska o potrzeby ducha: właściwy, odpowiadający danej osobie styl życia, komfort i relaks. Wszystko to ma wpływ na nasze funkcjonowanie – a zatem również na to, jak wyglądamy. Pamiętajmy: sama pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne nie są w stanie zapewnić nam takiego dobrostanu, jaki osiągniemy, gdy wszystkie wymienione wyżej czynniki będą w równowadze.  

Preparaty, które chcemy określić mianem holistycznych, powinny bazować na naturze. Oczywiście w dzisiejszych czasach trudno znaleźć produkt zupełnie pozbawiony składników syntetycznych, jednak preparaty holistyczne będą składać się w większości z naturalnych ekstraktów roślinnych, olejów i esencji zapachowych. Holistyczne zabiegi powinny być programami nieinwazyjnymi i przynosić długotrwałe efekty. Zawsze daję tu przykład masażu twarzy Menarda. Po jednym zabiegu skóra będzie odprężona. Po dwóch – odprężona i elastyczna. Po trzech – odprężona, elastyczna i jędrna. Po czterech zauważymy zmianę owalu twarzy, a po kolejnych zmiany się utrwalą i gdy będziemy powtarzać zabiegi systematycznie co kilka tygodni oraz prowadzić zdrowy tryb życia, cieszyć nas będzie piękna, młoda i pełna blasku cera, nie poddawana inwazyjnym zabiegom medycyny estetycznej. Jestem zdania, że natychmiastowy efekt, choć niewątpliwie kuszący, jest bezcelowy, bo krótkotrwały, a zdecydowanie lepszy skutek przyniesie regularność pielęgnacji. Gdy dodatkowo podejdziemy do niej holistycznie, systematycznie wypracowane, pozytywne zmiany naszego wyglądu zbawiennie zadziałają na nasze samopoczucie, na psychikę i na zdrowie.

Czym powinna charakteryzować się pielęgnacja holistyczna? Moim zdaniem najważniejsza zasada brzmi: wsłuchaj się w siebie! Gdy czujesz zmęczenie, zastanów się, czy potrzebujesz energii, czy raczej wyciszenia. W pierwszym wypadku wybierz preparat lub zabieg, który ożywi Twoją skórę, a Ciebie pobudzi do działania. W drugim postaw na relaksujący masaż rewitalizujący, choćby spokojny automasaż twarzy. Kiedy nie radzisz sobie ze stresującą sytuacją, sięgnij po produkty, które pomogą Ci się odprężyć. Jednym słowem, szukaj rozwiązań, które zaspokoją Twoje potrzeby w tej konkretnej chwili.

W pielęgnacji holistycznej ogromną rolę odgrywają zmysły. I nie mam na myśli jedynie zmysłu dotyku, gdy sprawia nam przyjemność aksamitna, kremowa konsystencja kosmetyków czy profesjonalny ucisk lub delikatne głaskanie skóry w czasie masażu. Równie ważne są węch i wzrok. Dlatego, by zabiegi, którym się poddajemy sprawiały nam największą przyjemność i radość, wybierajmy pięknie pachnące kosmetyki i aplikujmy je w otoczeniu, które najbardziej nam odpowiada. Pachnąca kąpiel we własnej wannie w ciepłym świetle świec, z kieliszkiem wina i przy dźwiękach ulubionej muzyki więcej zdziała dla naszego dobrego samopoczucia, niż wizyta w modnym spa!

I jeszcze jedna ważna sprawa: duży i bardzo wyraźny znak równości postawić należy między pielęgnacją holistyczną a łagodnością. Zarówno kosmetyki, jak i zabiegi powinny być – i działać – subtelnie, komfortowo i łagodnie, będąc źródłem przyjemności i przynosząc długotrwały efekt.

Oczywiście wszystko to wymaga czasu, jednak gdy słyszę „wymówki” w rodzaju „to trwa za długo, nie mam czasu czekać” odpowiadam: a chorować i leczyć się masz czas? Pielęgnacja holistyczna to inwestycja w zdrowie. Nie od dziś wiadomo – choć dziś widzimy to coraz wyraźniej – że bardzo wiele schorzeń, a nawet poważnych chorób ma swoje źródło w stresie i pośpiechu. Gdy „biegniemy”, by załatwić kolejną sprawę, zapominamy o sobie, o swoich potrzebach. Nie zauważamy ich. Nie wsłuchujemy się w nie. Nie zaspokajamy ich. Trudno to robić w nieustannym sprincie! Trudno nawet w truchcie. 🙂

Dlatego zatrzymajmy się. Dajmy sobie czas na odpoczynek, na wyciszenie i relaks. Zagospodarujmy go tak, jak najbardziej lubimy. Zróbmy maseczkę w domu. Pójdźmy na masaż. Spędźmy godzinę w pachnącej kąpieli. W zamian otrzymamy nie tylko piękną, zadbaną skórę, ale również relaks całego ciała i odprężenie umysłu. Jednym słowem: odzyskanie równowagi, tej wewnętrznej i tej widocznej gołym okiem na naszej skórze.

Życzę wszystkim, by czas poświęcony na pielęgnację holistyczną był nie tylko czasem dla urody, ale chwilą zatrzymania, odpoczynku i relaksu w trosce o dobre samopoczucie i zdrowie. Zapraszam do Perfumerii Quality po kosmetyki, które ucieleśniają holistyczne idee.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Wieczorny rytuał oczyszczający: Menard Embellir Refresh Massage + Embellir Washing z naturalnymi ekstraktami z czerwonych i czarnych grzybów Reishi

Kremowa maska Refresh Massage o aksamitnej konsystencji i pięknym zapachu nie tylko dokładnie oczyści skórę z makijażu i naturalnego sebum, ale posłuży również do relaksującego masażu twarzy. W drugim etapie oczyszczania, lekka jak chmurka pianka Washing bez śladu zmyje z twarzy wszystkie pozostałe zanieczyszczenia, czyli pot, kurz i pył. Gotowa do tonizacji i dalszych zabiegów pielęgnacyjnych skóra będzie gładka, świeża i idealnie czysta, a po delikatnym automasażu również zrelaksowana i odprężona.

Zabieg intensywnie ujędrniający na noc: Natura Bissé Diamond Extreme Oil z koktajlem naturalnych olejów z nasion chia, amarantusa, nagietka i marchwi + Diamond Extreme Mask

Bogaty, lecz lekki i szybko wchłaniający się olejek Diamond Extreme Oil przeznaczony jest do stosowania na noc. Jego formułę oparto na pionierskiej technologii, pozwalającej synchronizować efekty działania kosmetyków z naturalnym, biologicznym rytmem skóry, która jest szczególnie skuteczna w czasie odpoczynku. Najlepsze efekty głębokiego odżywienia, nawilżenia, ujędrnienia i wygładzenia skóry uzyskamy aplikując na nałożony wcześniej olejek maskę Diamond Extreme Mask z retinolem i morskim DNA. Maskę pozostawiamy na noc, a do snu tuli nas jej piękny, delikatnie lawendowy aromat.

Głęboko liftingująca kuracja na szyję i dekolt: Bellefontaine Ultra-Lift Neck Cream z naturalnymi składnikami tonizującymi i energetyzującymi

Zanim udamy się na nocny odpoczynek, zadbajmy również o szyję i dekolt. Ultra-Lift Neck Cream to najlepszy krem na dekolt, głęboko odżywiający skórę oraz poprawiający jej gładkość i elastyczność. Dzięki efektywnemu liftingowi, krem przyspiesza metabolizm komórkowy oraz odbudowę naskórka, zaś bogaty koktajl składników tonizujących i energetyzujących skutecznie zapobiega osłabianiu tkanek, przywracając im optymalny poziom nawilżenia i jędrność. I to wszystko w czasie, gdy spokojnie śpimy!

Osobista tarcza ochronna: Natura Bissé Diamond Cocoon Ultimate Shield

Doskonałych efektów nocnej pielęgnacji nie można zaprzepaścić w ciągu dnia! Dbając o wypoczętą, odprężoną, odżywioną i nawilżoną skórę, chrońmy ją więc skutecznie przed wszystkimi niewidzialnymi agresorami: promieniowaniem UV, niebieskim światłem emitowanym przez wszechobecne urządzenia elektroniczne oraz zanieczyszczeniami, takimi jak produkty spalania, lotne związki organiczne, metale, kurz, pyłki czy pleśń, których mikroskopijne cząstki (PM2.5 i PM10) przedostają się przez skórę, przyspieszając starzenie. Jak chronić się skutecznie? Aplikując na skórę twarzy ochronną tarczę Diamond Cocoon Ultimate Shield. To lekka mgiełka, która błyskawicznie tworzy niewidzialny film, zapobiegający przywieraniu do skóry cząsteczek zanieczyszczeń i uszkodzeniom, jakie powodują na skórze oraz zachowując w doskonałej kondycji ochronną barierę skórną. To prawdziwe must have dla mieszkańców miast!

Kwadrans prawdziwego relaksu: żelowa maska BIOEFFECT Imprinting Hydrogel Mask

Wystarczy nałożyć ją na twarz, zamknąć oczy i przy dźwiękach ulubionej muzyki spokojnie czekać na satysfakcjonujący efekt. Rolą maski jest bowiem „wdrukowanie” w skórę EGF, czyli kompleksu zawierającego naskórkowy czynnik wzrostu, który pobudzi ją do regeneracji. EGF preferuje środowisko wodne. Głęboko nawilżająca maska tworzy je, optymalizując działanie EGF i zapewniając jednocześnie wspaniałe rezultaty.

Wewnętrzne piękno i zdrowie: nutraceutyki i suplementy FRAME

Zewnętrzne piękno warto wspierać od wewnątrz. Wie o tym doskonale marka FRAME, dlatego oferuje nie tylko kosmetyki, ale także nutraceutyki i suplementy wspierające zdrowie całego ciała, w tym również skóry. Są one wytwarzane z ziół i roślin uprawianych i zbieranych w Parku Narodowym Pollino na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Po zebraniu roślin, ekstrakty pozyskuje się w ciągu maksymalnie czterech godzin, aby w pełni zachować wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Wśród nutraceutyków FRAME, które uzupełniają dietę o naturalne substancje podtrzymujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu znajdziemy: odprężającą N1 Melatoninę, która odpowiada za synchronizację naszego cyklu dobowego i zegara biologicznego, energetyzującą N2 Regenerację z kapsaicyną, guaraną, liśćmi mate, orzechami cola i wysoką zawartością kofeiny oraz N3 Bioaktywację o dobroczynnym wpływie na cały organizm, zwalczającą stres oksydacyjny i miejscowe napięcia. Z kolei suplementy FRAME to uzupełnienie diety o witaminy i składniki mineralne niezbędne dla dobrej kondycji skóry. S1 Antyoksydacja i działanie przeciwstarzeniowe zawiera ekstrakty roślinne (wiesiołek, wąkrota azjatycka, zielona herbata), kwasy: hialuronowy i liponowy oraz witaminę E. S2 Intensywna odnowa metabolizmu to tabletki z hydrolizowanym kolagenem, ekstraktami roślinnymi (skórki winogron, brokuły), kwasami: liponowym i hialuronowym oraz witaminą E. S3 Zintegrowane wsparcie funkcjonowania organizmu jest bogatym koktajlem witamin (A, B1, B2, B5, B12, C, D, E, biotyna, kwas foliowy) i minerałów (wapń, cynk, żelazo). Bogactwo nutraceutyków i suplementów FRAME uzupełnia Ω3DE, czyli zestaw kwasów tłuszczowych omega3 i witamin oraz kolekcja naparów ziołowych w kapsułkach do zaparzania: H1 Detoksykacja (łopian, mniszek i karczoch), H2 Antyoksydacja i działanie pro-aging (jagody goji, bakłażan etiopski i dzika róża) oraz H3 Relaks (rumianek, melisa i lawenda).

Artykuł został opublikowany w katalogu First in Luxury 2020

Leave a Reply