Warsztaty zapachowe w Laskach

W dniu wczorajszym mieliśmy ogromną przyjemność prowadzić warsztaty zapachowe dla uczniów szkoły podstawowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w podwarszawskich Laskach. Spotkanie z grupą prawie trzydzieściorga wspaniałych, pełnych uśmiechu i życiowej energii dzieci, otwartych i niezwykle zainteresowanych zapachami było dla nas absolutnie niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem.

Zabraliśmy ze sobą zarówno perfumy, jak i esencje i musimy przyznać, że to właśnie te drugie wzbudzały wśród uczestników spotkania największe emocje.

Które składniki podobały się najbardziej? W krótkich i żołnierskich słowach: hardkorowe. 🙂 Przede wszystkim żywica agarowa, czyli oud. W drugiej kolejności zwierzęce kastoreum. Później tabaka i kadzidło. Z kolei jeśli chodzi o perfumy, dzieciom najbardziej do gustu przypadły apetyczne zapachy Pro Fvmvm Roma, szczególnie „aromat waty cukrowej”, czyli Acqua e Zucchero. 🙂

Na zakończenie warsztatów zaryzykowaliśmy i zaprezentowaliśmy naszym wymagającym uczestnikom również kilka olejków kwiatowych. Okazało się, że dzieci doskonale rozpoznają zapachy różnych kwiatów i roślin zielonych, również dlatego, że w czasie zajęć w pracowni chemicznej same przygotowują wodne i alkoholowe wyciągi z płatków róż i bzu, ale także z liści różnych drzew i krzewów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich wiedzy!

W tej części warsztatów największe uznanie naszych ekspertów wzbudził Le Muguet de Rosine. Dzieci bezbłędnie odgadły, że choć w zapachu tym jest róża, to nie ona gra tu pierwsze skrzypce. Konwaliowa kompozycja spodobała się wszystkim, również dzięki słodkim owocowym nutom otwarcia.

To był naprawdę niezapomniany dzień. Jesteśmy bardzo wdzięczni za gościnę i pięknie dziękujemy!

Leave a Reply